17 lutego 2017 r. mieliśmy przyjemność zaprosić naszych czytelników na projekcję filmu pt. "Tutejsi" do filii biblioteki w Młochowie. Jest to półgodzinny dokument, w którym zderzone zostały ze sobą obrazy współczesnego miasta - Pruszkowa z relacjami i archiwaliami dotyczącymi życia tutaj przed II wojną światową i w latach po niej.


W filmie usłyszeliśmy o tym, jak kiedyś bawiły się dzieci i czy w szkole, na podwórku miało znaczenie, czy jest się Żydem czy nie. Poznaliśmy historię szewca, który organizował w parku „tańce na dechach”. Wyjaśniło się, czym były "polskie kajzery" i gdzie można było kupić „pierwszorzędne pierniki”. U kogo robiły zakupy ubogie pruszkowskie rodziny? A kto reklamował chrześcijańskie sklepy i restauracje? Czy ktoś z żydowskiej społeczności Pruszkowa pozostał w mieście po wojnie? I jak wspominają to miejsce ci, którzy wyjechali…

Autorką filmu jest Alicja Plachówna-Vasilevska, która otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu dokumentującego wspomnienia o pruszkowskich Żydach. Efektem tej pracy jest film „Tutejsi”.
Publiczność z wyraźnym zainteresowaniem obejrzała dokument. Po filmie zaś rozgorzała żywa dyskusja, temat wzbudził zaś wiele emocji. O fakcie zainteresowania świadczą słowa jednego z czytelników: „Czas wybrać się do Pruszkowa na spacer śladami dawnych mieszkańców”.
Pod koniec spotkania, wśród jego uczestników, wylosowaliśmy nagrodę – książkę ufundowaną przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, autorstwa Affinity Konar pt. „Mischling czyli kundel”. Gratulujemy p. Józefowi, który okazał się zwycięzcą.

PARTNERZY BPGN

POLECAMY

NEWSLETTER

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Plac Poniatowskiego 42 • 05-830 Nadarzyn • tel.: 22 729 89 13


poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12-19
czwartek 8-15

 


 Copyright by Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn © 2009-2017


 

Filia Biblioteki w Młochowie

ul. Mazowiecka 5c • 05-831 Młochów • tel.: 22 729 90 09


poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek      12-19
środa 8-15

 


Wykonanie strony: Sensim Studio

Początek strony