We wtorek, 19-go września 2017 r. Bibliotekę Publiczną Gminy Nadarzyn odwiedziły Anna Błaszkiewicz i Aleksandra Rzążewska ze Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „KONCENTRAT” aby, w ramach projektu „Wspólny mianownik”, poprowadzić warsztaty dla gimnazjalistów. W tym celu zaprosiliśmy klasę IIID z Gimnazjum w Nadarzynie.

 Projekt "WSPÓLNY MIANOWNIK" istnieje już od 4 lat i jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Są to zajęcia warsztatowe, które mają pokazać jak i dlaczego zmienia się język. W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali o tym jaki wpływ mamy na zmiany zachodzące w języku polskim a na co wpływu nie mamy. Wiele zabawy oraz emocji wzbudziło omówienie słów zanikających oraz tych niedawno powstałych np. umizgi, absztyfikant bądź szafiarka czy kawkowanie. Warsztaty okazały się bardzo ciekawe z uwagi na swój praktyczny wymiar. Większość czasu poświęcono ćwiczeniom, w formie zabawy, związanym z realnymi zmianami w naszym języku, które dotyczą nas wszystkich. Gimnazjaliści okazali się tu prawdziwą kopalnią wiedzy, gdyż większość nowych słów, które pojawiają się w języku polskim, pochodzi właśnie z codziennych rozmów młodzieży.
Co ciekawe, autorzy projektu namawiają znane osoby, by "uratowały" od zapomnienia słowa lubiane ale powszechnie zapomniane.  Zdecydowali się na to Krzysztof Cugowski, Edyta Jungowska, Teresa Lipowska, Katarzyna Grochola, Marcin Prokop czy poczytna pisarka Katarzyna Bonda.

PARTNERZY BPGN

POLECAMY

NEWSLETTER

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Plac Poniatowskiego 42 • 05-830 Nadarzyn • tel.: 22 729 89 13


poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12-19
czwartek 8-15

 


 Copyright by Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn © 2009-2017


 

Filia Biblioteki w Młochowie

ul. Mazowiecka 5c • 05-831 Młochów • tel.: 22 729 90 09


poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek      12-19
środa 8-15

 


Wykonanie strony: Sensim Studio

Początek strony