Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn istnieje od blisko 70 lat, założona została w 1948 r. Od 2003 r. Biblioteka mieści się w centrum Nadarzyna, przy placu Poniatowskiego 42, gdzie znajduje się Wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz Oddział dla dzieci i młodzieży. Prócz tego, posiadamy filię biblioteczną w Młochowie. Obecnie z naszych usług korzysta ok. 3.000 czytelników, co stanowi ¼ mieszkańców Gminy Nadarzyn.

Obecnie księgozbiór Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn liczy przeszło 32.000 woluminów. Są to książki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Bogaty i stale uzupełniany jest księgozbiór popularnonaukowy. W odpowiedzi na zainteresowanie ze strony czytelników, stale powiększamy nasze zbiory o książki obcojęzyczne.

Oprócz książek gromadzone są czasopisma. Prenumerujemy tytuły z różnych dziedzin: tygodniki publicystyczne i informacyjne, prasę kobiecą, popularnonaukową oraz hobbystyczną.

Starając się wybiegać naprzeciw oczekiwaniom czytelników, stale uzupełniamy nasze zbiory o multimedia. Posiadamy bajki i filmy na płytach DVD, liczne książki mówione (tzw. audiobooki).

Biblioteka gromadzi różnorodne dokumenty dotyczące naszej gminy, tzw. regionalia. Są to głównie: roczniki prasy lokalnej, publikacje związane z Nadarzynem i okolicą oraz pozycje wydawane przez mieszkańców Gminy. W ramach współpracy z Fundacją Ośrodka Karta, prowadzimy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, w którym gromadzimy i udostępniamy kopie fotografii oraz dokumentów związanych z historią Nadarzyna i okolic.

Działalność edukacyjna stanowi ważny element naszej działalności. Współpracujemy z placówkami oświatowymi z terenu gminy Nadarzyn. W Bibliotece odbywają się liczne lekcje biblioteczne dla uczniów szkół oraz przedszkolaków, konkursy oraz spotkania edukacyjne. Naszym czytelnikom proponujemy bezpłatny dostęp do kursów online oraz paneli edukacyjnych służących do nauki matematyki, języków obcych, fotografii, Photoshopa itp.

Od kilku lat uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji bookcrossingu. Jest to nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych np. w bibliotece, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Innymi słowy, bookcrossing to niekonwencjonalna forma wymiany książek i popularyzowania czytelnictwa, w taki sposób aby książki krążyły z rąk do rąk i były wciąż czytane. Na terenie Biblioteki znajduje się regał, na którym można zostawić przeczytane książki, w zamian wybierając inne.

Staramy się aby Biblioteka była miejscem przyjaznym dla wszystkich. Co czwartek, w czytelni Biblioteki, spotykają się nadarzyńscy seniorzy, gdzie rozmawiają o książkach, zajmują się drobnym rękodziełem, uczestniczą w wideokonferencjach oraz wielu innych zajęciach. Z kolei w piątki gościmy entuzjastów gier planszowych, którzy rozkładają plansze, karty i pionki, po czym dobrze się bawią. Raz w miesiącu organizujemy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK), gdzie za każdym razem rozmawiamy o książkach różnych autorów i gatunków.

Z myślą o naszych czytelnikach, jesteśmy otwarci na wszelką współpracę. Corocznie, w kwietniu, w ramach współpracy z Urzędem Skarbowym w Pruszkowie, organizujemy w Bibliotece dyżur pracownika skarbówki, który udziela wskazówek dot. rozliczenia podatkowego oraz przyjmuje formularze zeznania podatkowego. Współpracujemy z Biblioteką Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk (PAN), w ramach korzystania z zasobów Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (RCIN). W 2016 r., wspólnie z Fundacją Edukacji Międzykulturowej, realizowaliśmy projekt „Literacki jedwabny szlak”, w ramach którego przygotowaliśmy dla naszych czytelników szereg interesujących imprez i spotkań dotyczących Iranu, Gruzji, Turcji oraz Chin.

Dążymy do tego aby Biblioteka, dysponując nowymi technologiami, pełniła funkcję lokalnego centrum informacyjnego, które oferuje:

  • wypożyczanie i udostępnianie na miejscu, w formach tradycyjnych oraz elektronicznych,
  • bezpłatny dostęp do Internetu, wraz z szeroką ofertą narzędzi edukacyjnych,
  • lokalną informację społeczno-kulturalną,
  • zróżnicowaną ofertę ukierunkowaną na dzieci i młodzież, osoby bezrobotne, ludzi starszych, mniejszości etniczne, studentów, hobbystów itp.,
  • wszechstronne formy działalności kulturalnej - imprezy okolicznościowe, wystawy, spotkania autorskie, prezentacje, spotkania oraz warsztaty edukacyjne itp.,
  • promocję Gminy, jej osobliwości, folkloru oraz szeroko pojętej historii.

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn jest placówka nowoczesną. Pracujemy za pomocą zintegrowanego systemu bibliotecznego MATEUSZ, który funkcjonuje we wszystkich placówkach. Jest on pomocny nie tylko bibliotekarzowi, lecz również czytelnikom. Nie wychodząc z domu, za pomocą komputera i Internetu, mogą Państwo przeglądać katalogi, rezerwować książki a nawet samodzielnie przedłużać termin wypożyczenia książek i innych zbiorów. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do komputera w domu, biblioteka oferuje bezpłatny dostęp do sześciu stacjonarnych stanowisk komputerowych z programami użytkowymi i Internetem. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że dysponujemy sprzętem nowoczesnym - w 2016 r. pozyskaliśmy nowy sprzęt komputerowy, w ramach projektu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn uczestniczyła w Programie Rozwoju Bibliotek (PRB). Polegał on na wspieraniu bibliotek publicznych w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej, w których mieszkańcy spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program był przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na terenie kraju prowadzony był przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), z którą współpracujemy do dziś. W latach 2009-2015 Program Rozwoju Bibliotek realizowany był w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Uczestniczymy również w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach tego projektu, od kilku lat, korzystamy z możliwości zakupu nowości czytelniczych do bibliotek publicznych, realizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Biblioteka posiada wszechstronne plany na najbliższą oraz dalszą przyszłość, dlatego zachęcamy abyście śledzili Państwo co się u nas dzieje. Zapraszamy!

NEWSLETTER

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Plac Poniatowskiego 42 • 05-830 Nadarzyn • tel.: 22 729 89 13


poniedziałek, wtorek, środa, piątek     12-19
czwartek 8-15

 


 Copyright by Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn © 2009-2017


 

Filia Biblioteki w Młochowie

ul. Mazowiecka 5c • 05-831 Młochów • tel.: 22 729 90 09


poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek      12-19
środa 8-15

 


Wykonanie strony: Sensim Studio

Początek strony